Yazıtepe

Yazıtepe eski ismiyle (Dola köy) ismi, ve kuruluşu hakkında çok sağlıklı olmamakla birlikte bazı bilgiler vardır. Köy, Bizans ve roma dönemlerinde yerleşim yerleri olarak kullanılmıştır. Eski kalıntılar bu tezi doğrular vaziyettedir.
Köyün ismi eski kazası olan sandıklıya uzak olduğundan Dolay köy yani uzak köy manasına gelen ismi koydukları söylenmektedir, daha sonra köyün ismi biraz daha kısalarak dola köy olmuştur.
Cumhuriyetle birlikte Köylerin ismi değişirken bu köyünde ismi Yazı tepe olmuştur. Yazı tepe oluşunun sebebi ise kurtuluş savaşında Atatürk ve silah arkadaşları Köyün bir tepesinde Karargah kurup savaş planları yapmışlar ve Yazılar yazmışlar bu sebepten dolayı ismi yazı tepe olarak değiştirilmişti.
Köy, 1960lı yıllara kadar Afyon ilinin sandıklı ilçesine bağlı idi, sandıklı köye çok uzak olması nedeniyle Banaz ilçe olunca Banaz’a bağlandı.
Yaz tepe köyü Banaz’a 18 km, uzaklıkta bir köydür. Köyümüzün güneyinde sandıklıya bağlı Reşadiye ve Davulga köyü batısında Ayvacık, Çöğürlü ve Kavacık kuzeyinde Düz kışla doğusunda ise Ahurhisar kasabası yer almaktadır. Köyümüz eski zamanlarda çok verimli ve zengin bir köy iken daha sonraları sulama ve içme suyu sıkıntısından dolayı tamamen göç etmiş durumdadır. 1970 li yıllarda nüfusu 1000 lerin üzerinde iken şu anda 500 bile değildir. Köyümüz daha çok İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirler göç etmişlerdir. Yurt dışına göç eden var ise de çok fazla değildir.
Yazıtepe köyü her köyde olduğu gibi çiftçilikle geçimini sağlamaktadır daha çok sulak arazi olmadığından tahıl ürünleri yetişmektedir.Bunun yanında hayvancılıkla geçinen ailelerde vardır.
Yazıtepe köyünde şu sülaleler vardır,Abbas hocalar, Taşlar, Şahanlar, Nizamlar, Kürtler, Ali mollalar, Kadılar, Molla Ahmetler, Çallılar, Hacı veliler, Hacı Osmanlar, Taka veliler, Gök Ahmetler, Bu sülalelerin daha bir çok kolu vardır fakat daha fazla uzatmanın faydası yok diye düşünüyoruz.
Yazıtepe köyünde cumhuriyet dönemi muhtarlık yapanların isimleri Cincili Mehmet, Çoban oğlu Ahmet, Süleyman koç,Kuruş Ali, Veli sarıgöz,( hacı alinin veli) Mustafa Arık (koni Mustafa) Mehmet Culha (akkuş Mehmet) Mehmet Kılıç (tıpır Mehmet) Halil Deniz, (Deli Halil) Sait Koç şu an devam etmektedir.
İşte o köy benim köyüm, hasretim hüzünüm ve sevdam , her ne kadar uzak olsam da memleket, vatan, ve sıla hasreti, birde Ana Baba hasreti, yakar içimi sizi her anışımda içim burkulur. Nasıl unutulur çocukluğum , Karanlık sokaklarda gece yarılarına kadar oynadığımız oyunlar. Nasıl unutulur Yaptığımız muziplikler. Dağlar, tarlalar, çamurlar, hele birde çocukluk, anıları unutmak mümkün değil.

 
free pokerfree poker

Faydalı Linkler

Sayaç

 Bugün 14
 Dün 95
 Bu hafta 14
 Bu ay 2098
 Toplam 223887

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 3 ziyaretçi çevrimiçi

Müziklerimiz

Yeni Pencerede Aç
Tasarım ve Hosting Frekans Bilişim